کلاردشت

محسن سمائی هستم در این وبلاگ سعی در معرفی کامل منطقه کلاردشت دارمAbout Weblog


محسن سمائی هستم .
در تهیه و جمع آوری مطالبی که در این وبلاگ مشاهده می کنید از زحمات جناب رضائی بسیار ممنون و سپاسگذارم


Menu

صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ

Recent Posts

معرفی روستای سما
پوشاک در کلاردشت
هتل نیمه ساخته بجا مانده از زمان رضا خان
جنگل مجل
اجابیت و کاخ سلطنتی
ولبال ، مکا ، روآر
پی قلعه و شهرک گلدشت
مکارود چمن
دشت مازی چال
جنگل ازو

Archive

اسفند ۱۳۸۹


Rssپوشاک درباره پوشاک  مردم کلاردشت باید گفت که طی سالهای اخیر ، سبک پوشش اهالی به ویژه جوانان و کارمندان مراکز و موسساتی دولتی ، تحت تاثیر الگوی پوشش عمومی و سراسری جامعه قرار گرفته است و از این نظر متفاوت محسوسی به چشم نمی خورد ، حال آنکه در مورد ساکنان قدیمی تر وضع تا حدودی متفاوت است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:14 توسط محسن سمائی |


هتل نیمه ساخته بجا مانده از زمان رضا خان این هتل ساخته و به اصطلاح کلاردشتی ها ، میهمان خانه خرابه ، از زمان جنگ جهانی دوم بلا تکلیف مانده است . واقع شدن این ساختمان قدیمی در شهر حسن کیف ، نمودی از شیوه معماری آلمانی ها در ایران در زمان رضا خان است . همانندی این ساختمان با ساختمان های شهرداری ، دخانیات ، اموزش و پرورش ، کاخ سلطنتی ، و یکی از دبیرستان های کلاردشت بیانگر معماری واحد است . این هتل در قسمت پشت بانک ملی کلاردشت قرار دارد و جلوه خاصی به شهر داده  است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:13 توسط محسن سمائی |


جنگل مجل این جنگل بر روی تپه های مشرف به روستای مجل در 6 کیلومتری غرب شهر حسنکیف قرار  دارد . برای رفتن به این جنگل باید به فاصله 4 کیلومتر از شهر حسنکیف عام روستای رودبارک شد و آنگاه در محل روستا جاده ای به سمت چپ هدایت می شد که به روستای مجل معروف است . پس از گذشتن از میان روستا به ویلاهایی بر می خوریم که در ابتدای جنگل احداث شده اند .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:12 توسط محسن سمائی |


اجابیت و کاخ سلطنتی روستای زیبای اجابیت در فاصله 3 کیلومتری شهر حسنکیف و در قسمت بالای متل جم قرار دارد . این روستا به علت واقع شدن در بهترین نقطه خوش آب و هوای کلاردشت ، هر ساله پذیرای جهانگردان فراوان است . کاخ سلطنتی رضا پهلوی در مرکز آن قرار  دارد و قبلاً از آن به عنوان  موزه  استفاده می شد ولی اکنون درب ان به روی تمامی مسافران و گردشگران بسته است و مسافران صرفا یک دور نمای کلی از کاخ های بجا مانده در میان درختان بلند خواهند داشت که آن هم از قسمت پایین بسیار نا مشخص است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:10 توسط محسن سمائی |


ولبال ، مکا ، روآر روستای ولبال و مکا در مجاورت شهر حسنکیف و در بخش غربی آن قرار دارد و در واقع بخشی از شهر حسنکیف قلمداد می شوند و چون در قلمرو و حوزه شهری قرار دارند ، به لحاظ موقعیت سوق الجیشی از اهمیت فراوانی برخوردارند . در قسمت بالای روستای مکا ، در مسیر مکا  به رودبارک منظره ای بدیع و دیدنی وجود دارد که نامش « روآر » است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:9 توسط محسن سمائی |


پی قلعه و شهرک گلدشت روستای پی قلعه به فاصله 4 کیلومتری بخش شرقی حسنکیف و در مسیر جاده مرزن اباد – کلاردشت قرار دارد . این روستا که در کناره جنگل شرق کلاردشت آرمیده است دقیقا در مقابل نیروگاه تقویتی برق کلاردشت واقع شده است . در کنار جادهاصلی کلاردشت و در مجاورت این روستا ، شهرکی مدرن و زیبا تاسیس شده است  که نامش « شهرک گلدشت » است . این شهرک نیز مانند متل جم ، مکان استراحتی – تفریحی مناسبی برای مسافران و گردشگران به حساب    می آید . دیدار از این مجموعه اقامتی – سیاحتی ، که از امکانات رفاهی نسبتاً خوبی برخوردار است ، برای گردشگران بسیار جذاب خواهد بود .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:6 توسط محسن سمائی |


روستای مکارود که بالغ بر 3000 نفر جمعیت دارد ، در فاصله ی 8 کیلومتری حسنکیف به عباس آباد  و ابتدای جنگل عباس آباد قرار دارد . این روستا به جهت واقع شدن در بخش خروجی کلاردشت و قرار گرفتن بر دامنه ی جنگل پر صلابت عباس آباد ، از اهمیت خاصی بر خوردار  است . در بخش غربی این روستا ، مرتع و چمن بسیار وسیع و دلنشینی وجود دارد که با خود روستا دو کیلومتر فاصله داشته و دقیقاً در کناره جنگل مکارود – عباس آباد قرار دارد .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:5 توسط محسن سمائی |


دشت  مازی چال دشت مازی چال که مشرف به تنکابن و عباس اباد ، است دارای مسیرهای گوناگونی است . یکی از مسیرهای ساده ، روستای طویدره است که در فاصله 4 کیلومتری شهر حسنکیف قرار دارد . به دلیل صعب العبور بودن جاده موجود در جنگل واقع در پشت روستای طویردره جهت عزیمت به دشت مازی چال ، توصیه می شود از خودرو هایی استفاده  شود که مجهز به دنده ی کم باشند که ویژه عبور از چنین جاده هایی است . این دشت زیبا ، به غایت بکر و دست نخورده است . پس از عبور از روستا به میان جنگلی خواهید رسید که متوجه خسارت های فراوان وارده بر آن خواهید شد ، با این اوصاف هنوز درختان جوان و تنومند ، انتظار دلسورانی را می کشند که آن ها را از مرگ حتمی نجات  دهند . ( میرچراغی ، 1379 ، ص 39) دشت مازی چال که مشرف به تنکابن و عباس اباد ، است دارای مسیرهای گوناگونی است . یکی از مسیرهای ساده ، روستای طویدره است که در فاصله 4 کیلومتری شهر حسنکیف قرار دارد . به دلیل صعب العبور بودن جاده موجود در جنگل واقع در پشت روستای طویردره جهت عزیمت به دشت مازی چال ، توصیه می شود از خودرو هایی استفاده  شود که مجهز به دنده ی کم باشند که ویژه عبور از چنین جاده هایی است . این دشت زیبا ، به غایت بکر و دست نخورده است . پس از عبور از روستا به میان جنگلی خواهید رسید که متوجه خسارت های فراوان وارده بر آن خواهید شد ، با این اوصاف هنوز درختان جوان و تنومند ، انتظار دلسورانی را می کشند که آن ها را از مرگ حتمی نجات  دهند . ( میرچراغی ، 1379 ، ص 39)
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:3 توسط محسن سمائی |


جنگل ازو این جنگل که مسیرش از روستای ولبال در یک کیلومتری غرب حسن کیف است طبیعت جهانگردان هنرمند است و هنر دوست . اگر گردشگری ، هیاهوی شهر را پشت سر گذاشته و به شمال غربی محله ولبال وارد شود پهنه دشت سبز و چشم انداز زیبایی جلوه گری می کند که فوق العاده دیدنی است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 14:0 توسط محسن سمائی |


چشمه آب سرد رودبارک و امیر چشمه در قسمت انتهایی رودبارک ، یعنی در فاصله 10 کیلومتری غرب حسنکیف و دقیقا در مجاورت شرکت مترو ، چشمه اب سردی وجود دارد که از دل کوه بیرون می اید و بسیار زلال است . این چشمه ، مامن مسافران لقب گرفته  است و اخیرا به صورت تفریحگاه شبانه روزی در فصل تابستان درآمده است . بخشی از معروف شدن رودبارک صرفا به خاطر وجود همین چشمه است و به جرات می توان ادعا  کرد که بهترین مکانی است که اکثر مسافران و جهانگردان به طرف آن هجوم می برند و با نوشیدن جرعه ای از آن پنداری که اب تبرک را میل نموده اند . ( میرچراغی ، 1379 ، ص 20)
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:57 توسط محسن سمائی |


رودبارک روستای منحصر به فرد رودبارک که در فاصله 4 کیلومتری غرب حسنکیف قرار دارد  به دلیل وضعیت سوق الجیشی دارای موقعیت ممتازی است . مسافران پس از عبور از ولبال و مکا ، مستقیما عازم رودبارک می گردند . این روستا که در پایه علم کوه قرار گرفته جمعیتی بالغ بر 4000 نفر را در خود جای داده است ، و به لحاظ زلال بودن رودخانه سردآبرود و خودنمایی قله تخت سلیمان ، جایگاه ویژه ای را در بین تمامی مناظر کلاردشت به خود اختصاص داده است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:53 توسط محسن سمائی |


دریاچه ولشت این دریاچه به ابعاد تقریبی 400 در 600 ، در فاصله 15 کیلومتری حسنکیف قرار دارد و به لحاظ موقعیت جغرافیایی اش که هر روزه هزاران نفر را به سوی خود جلب می کند از اهمیت زیادی برخوردار است . برای رفتن  به این مکان می توان از دو مسیر استفاده کرد . مسیر اول از جاده چالوس – مرزن اباد صورت می گیرد که پس از منشعب شدن از جاده اصلی با شیب بسیار تند به دریاچه ختم می گردد . این جاده خاکی ، قبل از پمپ بنزین مرزن اباد  و به فاصله 2 کیلومتری آن است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:49 توسط محسن سمائی |


جنگل کلاردشت همچون دیگر نقاط شمال ایران ، بخش وسیعی از کلاردشت را جنگل ، درختان پهن برگ در بر گرفته است که محدوده این جنگل ها  به نواحی اطراف متصل است . در سمت راست از هلی دره واقع در جاده چالوس و در 15 کیلومتری شمال شهر مرزن آباد شروع می شود که این قسمت به حوزه استحفاظی سر جنگلبانی چالوس محدود می وشد .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:43 توسط محسن سمائی |


سفره های آب زیر زمینی : منابع آب زیر زمینی کلاردشت نسبتا غنی است و این پدیده به واسطه وجود چشمه های متعدد آب گرم معدنی و چشمه های آب شیرین کاملا مشهود است . در برخی این سفره های زیر زمینی سهل الوصول هستند ، ولی میزان نسبتاً بالای بارندگی و نیز تعدد شاخه های کوچکتر سردآبرود که به صورت نهرهای قدیمی در دشت جاری هستند ، ضرورت بهره برداری از اب های زیر زمینی را در این محدوده منتفی کرده و جز مواردی معدود ، کسی از آب چاه استفاده نمی کنند( کردوانی – 1374 – ص 148) چشمه های کلاردشت : در کلاردشت چشمه های زلال سرد متعددی یافت می شود که در کوه ها و جنگل ها و در حاشیه روستاها راکنده اند و برای آبیاری مزارع و باغ ها و نیز اب آشامیدنی اهالی ، بهره برداری قرار می گرند . تقریبا در همه روستاها به فاصله های دور ونزدیک ، یه این چشمه های آ سرد بر می خوریم . شماری از این چشمه ها در فصل تابستان خشک . بی آب می شوند و این مسئله به ویژه دربیرون بشم و کوهستان ، دشواری هایی را برای اهالی در پی دارد . علاوه بر این موارد ، چشمه های آب گرم که اصطلاحا « لارو » نامیده می شوند ، در چندین نقطه از کلاردشت پراکنده اند . مهم ترین این چشمه ها یا لاروها عبارتند از ( کردوانی – 1374، ص 148) چشمه های آبگرم : این چشمه آبگرم واقع در روستای واحد در بخش مالی دهستان کلاردشت ، از قدیم نزد اهالی منطقه برای تسکین دردهای استخوانی و مفاصل مورد استفاده قرار میگرفت . در کلاردشت علاوه بر سردآبرود یک رودخانه کوچکتر به نام گرمارود یا گرم رود که از همین چشمه های اطراف روستای واحد جاری می شود ، وجود دارد . وجه نام گذاری آن به گرما برود ، تفاوت دمای آب این رودخانه در مقایسه با آب سرد آبرود است . کرابرود نیز در پایین دشت ، به سردآبرود می پیوندد . ( کردوانی ، 1374، ص 201) آبگرم تلو یا تل او : تلو به معنای « آب تلخ » است . آبگرم تلو در قسمت جنوبی رودبارک واقع شده است . آبگرم پیش ترک : آبگرم پیش ترک یا « پیش ترک لارو» در حد فاصل بین دو محله رودبارک و مجل قرار دارد . آبگرم دلیر : در روستای دلیر در دهستان کوهستان است . آبگرم لله جار : در حاشیه روستای لله جار در شمال شهر مرزن آباد قرار دارد . آبگرم داریو : در نزدیکی روستای برار در کوهستان واقع است . همه ی این آبگرم ها دارای انلاح معدنی می باشد و اهالی از قدیم با خواص آنها آشنایی داشته اند .
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:36 توسط محسن سمائی |


دریاچه ها در خصوص دریاچه های منطقه کلاردشت ، ذکر این نکته لازم است که با توجه به وسعت نه چندان زیاد کلاردت ، این منطقه دارای یک دریاچه نسبتا  وسیع و چنددریاچه کوچکتر است که بر جاذبه های طبیعت ان می افزاید . در اینجا به توصیف این پدیده های طبیعی در کلاردشت می پردازیم . دریاچه ولشت دریاچه ولشت یا سما با وسعتی در حدود 20 هکتار در ارتفاع 1050 متری و در نزدیکی دهکده سما واقع شده است و یکی از 10 دریاچه آب شیرین در ایران به شمار می آید . این دریاچه زیبا در عمق تپه های شرقی کلاردشت  و در جنوب غربی شهر مرزن آباد واقع شده است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:35 توسط محسن سمائی |


اقليم و آب و هوا وضع طبيعي، دما و ويژگي هاي كوهستاني منطقه كلاردشت موجب گرديد كه آب و هواي كلاردشت در شمار آب و هواي سرد  كوهستاني طبقه بندي شود . زمستان هاي  طولاني و تابستان هاي كوتاه ، وجه تمايز اين منطقه از ديگر مناطق است . دماي هوا در كلاردشت در برخي از روزهاي سرد زمستان تا حدود 30 درجه سانتي گراد زير صفر  مي رسد در روزهاي ابري و باراني تير و مرداد ماه نيز از دماي هوا به شدت كاسته مي شود . بعضا اهالي در چنين روزهايي مجبور به استفاده از لباس هاي نسبتا كم هستند . اين امر به ويژه در روزهايي از فصل بهار و تابستان كه با بارش برف در ارتفاعات همراه است ، پديده اي جالب  و كم نظير به شمار مي رود .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:34 توسط محسن سمائی |


بارندگي بارندگي در كلاردشت در ماه هاي فصل پاييز ، زمستان و فروردين ماه بيشتر است و در اواخر بهار و ماه هاي تابستان شاهد بارندگي كمتري هستيم . اين وضع البته در سال هاي مختلف يكسان نيست . در برخي از سال ها ، به ويژه در اوايل بهار ، باران كمتري مي بارد و همين امر سبب مي شود پوشش گياهي منطقه و مراتع آن تحت تاثير اين پديده دچار كاستي هايي     مي شود  كه به نوبه ي خود پيامدهاي ناخوشايندي براي زراعت و دامداري در كلاردشت  دارد . كهن سالان كلاردشت ، از بارش برف هاي  سنگين  در زمستان هاي گذشته ياد مي كنند كه در مواردي ارتفاع آن در مناطق مسكوني به حدود 170 سانتي متر مي رسيد . اين برف ها به توقف كامل فعاليت ها و قطع ارتباط روستاها منجر  می شد .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:34 توسط محسن سمائی |


يخچال هاي كلاردشت يكي از پديده هاي مورفولوژيكي اين منطقه وجود يخچال هاي بزرگ طبيعي است . در ميان شماري از كوه هاي  از مهم ترين اين يخچال هاي طبيعي و دايمي وجود دارد كه پس از گذشت ده ها ميليون سال همچنان نا آرامند. .. يكي از مهمترين اين يخچال ها « علم يخچال » نام دارد كه داراي 3000 متر طول و 750 متر عرض و 80 متر عمق مي باشد . علاوه بر آن مي توان از يخچال « اسپيليت » كه متشكل  از توده هاي بزرگ يخ است ، نام برد . اين توده هاي عظيم يخ كه با سنگ و خاك آميخته شده اند ، منابع اصلي آبگيري رودخانه « سردآبرود » در كلاردشت هستند .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:33 توسط محسن سمائی |


ويژگي هاي زمين شناسي منطقه منطقه كلاردشت  از تشكيلات رسوبي و غير رسوبي متعدد و متنوعي تشكيل گرديده است كه اين سنگ ها در قسمت هاي مختلف آن از ماسه سنگ ، مارن ، آهك و حتي سنگ هاي ولكانيكي  ، متغير بوده و قابل رويت است . به طور كلي ، البرز شامل رشته كوه هاي واقعي است كه به ويژه قسمت  مركزي و خاوري آن مهم مي باشد . با وجود اين ، از لحاظ مبناي ساختماني ، كوه ها فاقد سيماي ناحيه مركزي ايران است ولي از لحاظ ساختماني و چينه شناسي به هم ارتباط دارند . اين موضوع به ويژه در سمت جنوبي البرز نمود بيشتري دارد و در سمت شمالي اختلاف مختصري ديده مي شود . در مواردي نيز البرز به شكل چين خوردگي آلپي است كه جزو  كمربند چين خورده آلپ به شمار مي آيد و ادامه قفقاز كوچك و تركيه شمال خاوري است .
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:30 توسط محسن سمائی |


توپوگرافي منطقه ي كلاردشت كلاردشت را بايد منطقه كاملا كوهستاني به شمار آورد و در اين مدت دشت مركزي ( ميان بشم ) را كه شامل شهر كلاردشت است با ارتفاعي در حدود 1250 تا 1350 متر از سطح دريا ، از ديگر مناطق ان متمايز مي شود . علاوه بر دشت مركزي ،  شهر مرزن آباد نيز با ارتفاعي در حدود 500 متر از سطح دريا ناحيه پست ديگري را در مجموعه منطقه به وجود آورده است . در واقع شهر كلاردشت محدوده اي است در محاصره كوه هاي اطراف كه در عين حال در ارتفاع بالايي از سطح دريا قرار دارد و مي توان چنين تصور كرد كه شهر كلاردشت همچون قلعه اي مرتفع و محصور ، پناهگاهي  طبيعي و سخت گذر است و همين امر در طول تاريخ بدان موقعيتي خاص بخشيده است و آن را از مناطق ديگر متمايز ساخته است ، به طور كلي كلاردشت دشتي بر فراز كوه هاست .      ( طرح هادي كلاردشت 1374 – ص 7)
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:30 توسط محسن سمائی |


كلاردشت به لحاظ موقعيت جغرافيايي در 36 درجه  و 29 دقيقه عرض شمالي و 51 درجه و 6 دقيقه طول شرقي واقع شده است . كلاردشت منطقه اي كوهستاني با وسعتي در حدود 1509 كيلومتر مربع ، در غرب استان مازندران واقع است و مركز آن شهر كلاردشت در 50 كيلومتري جنوب غربي شهرستان چالوس مي باشد . كلاردشت تا چندي پيش از مناطق تابع شهرستان نوشهر به شمار مي رفت ، ولي اخيرا شهرستان جديد چالوس به مركزيت شهر چالوس ، در تقسيمات كشوري گنجانده شد . شهرستان چالوس اينك شهرهاي چالوس ، كلاردشت و مرزن اباد را در بر مي گيرد . 
{ادامه مطلب...}
نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:28 توسط محسن سمائی |


این روستا در بخش بیرون بشم از در منطقه  کلاردشت واقع است .

اهالی این روستا از اهالی روستای سماء بودند که در سال های دور به این روستای لورچال

مهاجرت کردند.

این روستا مشرف بر دریاچه زیبای ولشت می باشد

دریاچه ولشت به دریاچه سماء نیز معرو ف است که از زیباترین دریاچه های آب شیرین ایران به

شمار می رود و شهرت این دریاچه حتی از مرزهای ایران فرا تر رفته و جزء یکی از دریاچه های

معروف جهان بشمار می رود.

این روستا دارای اب و هوایی خوش می باشد و از نظر پوشش گیاهی هم بسیار غنی و متنوع است

نوشته شده در چهارشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:54 توسط محسن سمائی |کِلاردَشت ناحیه‌ای در استان مازندران و از توابع شهرستان چالوس است. ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کیف است.

این ناحیه از جنوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است.

از آثاری که در ناحیهٔ کلاردشت و تپه‌های اطراف آن کشف شده معلوم می‌شود که قسمتی از این منطقه در ادوار باستانی، آباد و دارای ساکنینی بوده‌است.


جادهٔ کلاردشت به عباس‌آباد

کلاردشت دارای آب و هوائی معتدل است. وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود. بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوههای کم ارتفاع و روستاهای دامنهٔ این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های این منطقه‌است.

جمعیت کل کلاردشت با احتساب مرزن‌آباد و روستاهای اطرافش در فصل سرما کمتر از ۴۰۰۰۰ نفر است، در حالیکه با آغاز فصل بهار و آمدن مسافران از مرز ۱۲۰۰۰۰ نفر نیز میگذرد.

کلاردشتی‌ها زبانشان مازنی، کردی، لکی و یا فارسی است.

از شاعران، ابوذر فقیه ملک مرزبان که اشعاری در توصیف کلاردشت سروده‌است می‌توان نام برد.


روستاها

کلاردشت مشتمل بر چندین پارچه آبادی است. برخی از آبادیهای مهم کلاردشت که بیش از ۱۰۰ خانوار جمعیت دارند عبارت‌اند از:

 • حسن کیف
 • ولبال
 • پیمبور
 • مکا
 • لاهو
 • رودبارک(از قدیمی ترین خان های این محل بابک خان حاتمی را میتوان نامبرد که در دوره قاجاریه از مریدان حسین علی خان دژ بوده اند)
 • مجل
 • گرک پس
 • اجابیت
 • طویدره
 • شکرکوه (روستایی در ارتفاعات با داشتن امامزاده‌ای به نام امامزاده ذکریا
 • مکارود
 • طائب کلا
 • پیشمبور
 • بازارسر
 • پیمبور
 • سیدمحل
 • کردیچال(اولین بانک کلاردشت در این روستا قبل از انقلاب احداث شده که بعد از شکر کوه قدیمی ترین محل محسوب میگردد)
 • کلمه
 • کوه پر
 • کلنو
 • سماء
 • دیمو
 • لورچال
 • سنار
 • گویتر
 • طویر
 • طبرسو
 • پی قله
 • بنفشه ده
 • شهری
نوشته شده در چهارشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:50 توسط محسن سمائی |